Electro-Voice ELX200-10P 10" 2-way powered speaker
Product image 1
1 / 3
ELX200-10P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 130 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (10-inch EVS-10M woofer coupled with a DH-1L 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
More
Features
Specs
Frequency response (-3 dB) 59 Hz -18 kHz¹
Frequency range (-10 dB) 53 Hz - 20 kHz¹
Maximum SPL 130 dB2
Coverage (H x V) 90˚ x 60˚
Power rating 1200 W
LF transducer EVS-10M 254 mm (10 in)
HF transducer DH-1L 1-inch titanium compression driver
Crossover frequency 1800 Hz
Connectors (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
Enclosure Polypropylene
Grille 18 AWG steel with powder coat
Suspension (3) M10 suspension points
Color Black or White
Dimensions (H x W x D) 531 mm x 330 mm x 319 mm (21.0 in x 13.0 in x 12.6 in)
Net weight 13.5 kg (29.9 lb)
Shipping weight 15.6 kg (34.4 lb)
Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.2 ~ 0.6A³
¹ Full space measurement using music DSP preset.
² Maximum SPL is measured at 1 m using broadband pink noise at maximum output.
³ Current rating is 1/8 power.
More
Features
Specs
Maximum SPL 130 dB2
Coverage (H x V) 90˚ x 60˚
Power rating 1200 W
Crossover frequency 1800 Hz
Enclosure Polypropylene
Color Black or White
Net weight 13.5 kg (29.9 lb)
³ Current rating is 1/8 power.
Description
Power rating 1200 W
Crossover frequency 1800 Hz
Electro-Voice ELX200-10P 10" 2-way powered speaker | Easy Music Center