Electro-Voice ELX200-18SP 18" Powered Subwoofer
Product image 1
1 / 4
ELX200-18SP features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (18-inch EVS-18L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
More
Features
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 132 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
Specs
  • Frequency response (-3 dB) 47 Hz - 105 Hz¹
  • Frequency range (-10 dB) 40 Hz - 145 Hz¹
  • Maximum SPL 132 dB²
  • SPECIFICATIONS
  • Power rating 1200 W
  • LF transducer EVS-18L 457 mm (18 in)
  • Low-Pass frequency Adjustable 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
  • Connectors (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
  • Enclosure 15 mm plywood with EVCoat
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Color Black or White
  • Dimensions (H x W x D) 600 mm x 507 mm x 574 mm (23.7 in x 20.0 in x 22.6 in)
  • Net weight 29.0 kg (64 lb)
  • Shipping weight 33.1 kg (73.0 lb)
  • Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8 A³
More
Features
Specs
  • Maximum SPL 132 dB²
  • SPECIFICATIONS
  • Power rating 1200 W
  • Color Black or White
  • Net weight 29.0 kg (64 lb)
-65%
Description
  • Power rating 1200 W
Electro-Voice ELX200-18SP 18" Powered Subwoofer | Easy Music Center