Electro-Voice ELX200-15P 15" 2-Way Powered Speaker
Product image 1
1 / 3
ELX200-15P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (15-inch EVS-15M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
More
Features
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 132 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
Specs
  • Frequency response (-3 dB) 55 Hz - 16 kHz¹
  • Frequency range (-10 dB) 48 Hz - 19 kHz¹
  • Maximum SPL 132 dB2
  • SPECIFICATIONS
  • Coverage (H x V) 90° x 60°
  • Power rating 1200 W
  • LF transducer EVS-15M 381 mm (15 in)
  • HF transducer DH-1C 1-inch titanium compression driver
  • Crossover frequency 1600 Hz
  • Connectors (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
  • Enclosure Polypropylene
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Suspension (3) M10 suspension points
  • Color Black or White
  • Dimensions (H x W x D) 710 mm x 423 mm x 384 mm (28.0 in x 16.7 in x 15.2 in)
  • Net weight 18.9 kg (41.7 lb)
  • Shipping weight 21.8 kg (48.1 lb)
  • Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A³
More
Features
Specs
  • Maximum SPL 132 dB2
  • SPECIFICATIONS
  • Coverage (H x V) 90° x 60°
  • Power rating 1200 W
  • Crossover frequency 1600 Hz
  • Enclosure Polypropylene
  • Color Black or White
  • Net weight 18.9 kg (41.7 lb)
-65%
Description
  • Power rating 1200 W
  • Crossover frequency 1600 Hz
Electro-Voice ELX200-15P 15" 2-Way Powered Speaker | Easy Music Center