Tama BST1055MBK 5.5x10 Snare Drum, Metalworks Steel, Black/Black
Product image 1
1 / 2
  • New Tama Metalworks 1mm steel shell 5.5×10 snare drum.
  • Includes bracket that will accept any 10.5mm L-rod (not included) to clamp off a stand. It can also be mounted in a snare basket if your basket adjusts small enough for a 10 in. drum.
  • Black Powder Coat finish. Excellent as a side snare or for your main snare in a smaller rig.
-65%
Description