Shure SLXD24/B87A-G58 Wireless System with Beta87A Handheld Transmitter
Product image 1
Featuring the Beta®87A Supercardioid Condenser Microphone capsule on top of the SLXD2 handheld wireless transmitter, the SLXD24/B87A provides transparent digital audio and rock-solid RF stability for lecture halls and live performances.
More
The SLXD24/B87A Wireless System delivers transparent, 24-bit digital audio and rock-solid RF performance for a wide range of applications, from day-long presentations to nighttime performances. Operate up to 32 compatible systems per 44 MHz band, with easy setup and optional rechargeability accessories for wireless excellence, wherever required. Ships with SLXD4 single-channel receiver and SLXD2/B87A handheld transmitters with antenna and rackmount accessories and 2 AA batteries.
ALWAYS COME THROUGH CLEAR
DROPOUTS ARE OUT
KEEP THE SHOW GOING
Features
  • Extended 20 Hz to 20 kHz frequency range
  • (microphone dependent)
  • 120 dB dynamic range
  • Digital predictive switching diversity
  • 44 MHz tuning bandwidth (region dependent)
  • 32 available channels per frequency band (region
  • dependent)
  • Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12
  • systems per 8 MHz band
  • Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan
  • and sync
  • Up to 8 hours from 2 AA batteries or optional Shure
  • SB903 rechargeable battery
More
ALWAYS COME THROUGH CLEAR
DROPOUTS ARE OUT
KEEP THE SHOW GOING
Features
  • (microphone dependent)
  • 120 dB dynamic range
  • dependent)
  • systems per 8 MHz band
  • and sync
  • SB903 rechargeable battery
-65%
Description
  • systems per 8 MHz band
Shure SLXD24/B87A-G58 Wireless System with Beta87A Handheld Transmitter | Easy Music Center