Radial Engineer R8001036 Mix 2:1, 2-Channel Summing Mixer
Product image 1
1 / 4
Two-channel Audio Combiner & Mixer
More
Combine two balanced mic or line-level signals
Mix the output of two mic preamps to a single track
Summing a stereo aux to a mono input
Summing a stereo source to a single channel on a console
Mix two dynamic microphones together into a single preamp
Features
  • ¼” TRS and XLR inputs
  • Mono XLR output
  • Individual input level controls
  • Completely passive, no need for power
  • Sum the outputs of a console or playback device to mono
  • Mix two separate audio sources
  • Blend the signal from two microphones
  • 180° polarity reverse on input-2
  • Level control bypass
  • Ground lifts to prevent buzz and hum
Specs
General
  • Construction: 14-gauge steel chassis and outer shell
  • Size (L × W × D): 5" × 3.25" × 1.85" (12.7 × 8.3 × 4.7 cm)
  • Weight: 1.48 lb (0.67 kg)
  • Shipping Size (L × W × D): 6.25" × 4.12" × 3" (15.9 × 10.5 × 7.6 cm)
  • Shipping Weight: 1.77 lb (0.8 kg)
  • Power: Passive, no power required
  • Operating Conditions: For use in dry locations only, between 5°C and 40°C
  • Warranty: Radial 3-year, transferable
Connectors
  • Input Connectors: 1/4", XLR
  • Output Connectors: XLR
Audio Specifications
  • Circuit Type: Passive mixer
  • Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz
  • Dynamic Range: >133 dB
  • Total Harmonic Distortion (THD): >0.005% @ 0 dBu
  • Intermodulation Distortion (IMD): >0.002% @ 0 dBu
  • Phase Deviation: 0° @ 20 Hz, 0° @ 1 kHz, +2° @ 10 kHz
  • Input Impedance: 8 kΩ
  • Output Impedance: 1 kΩ
  • Common Mode Rejection Ratio (CMRR): >80 dB
  • Noise Floor: -113 dBu
  • Maximum Input: >+20 dBu
More
Features
  • ¼” TRS and XLR inputs
  • Mono XLR output
  • Level control bypass
Specs
General
  • Weight: 1.48 lb (0.67 kg)
Connectors
  • Input Connectors: 1/4", XLR
  • Output Connectors: XLR
Audio Specifications
  • Circuit Type: Passive mixer
  • Dynamic Range: >133 dB
  • Input Impedance: 8 kΩ
  • Output Impedance: 1 kΩ
  • Noise Floor: -113 dBu
  • Maximum Input: >+20 dBu
Description
  • Input Impedance: 8 kΩ
  • Output Impedance: 1 kΩ