Odyssey FZ10MIXXDBL Black Label DJ Mixer Case, Extra Deep - Fits 10" Format DJ Mixers; 14.25" W x 21.75" D x 8.25" H
Product image 1
1 / 9
+4
Transport your 10" format DJ mixer in style with our foam-lined XD series Flight Zone® mixer case. It features and extra wide front removable access panel that provides full protection during transit, yet can conveniently be slid out to access front controls and input jacks during use for all of today's hottest DJ mixers. The "extra deep" design gives you additional rear space behind the mixer, convenient for quick easy cabling or storing compact accessories. For additional mixer elevation, you can use the lid as a stacking base, very useful when using those lower tables or for taller DJs.
Features
  • All Black Anodized and Powder Coated Hardware
  • Foam-Lined Interior
  • Includes Mixer Width Adjustment Strips
  • Extra Wide Removable Front Access Panels
  • Bottom Ventilation/Storage Pit
  • Heavy-Duty Ball Corners
  • Heavy-Duty Recessed Handle & Latches
  • 3/8" Ply Construction
  • Removable Bottom and Rear Cable Port Hole Covers
  • Fits DJ Mixers about 8.75" to 11" Wide, Up to about 15.75" Deep, Plus 3.5" of Rear Space
  • Case Walls are about 3" High Around the Mixer
  • Lid Interior Height is 3"
Specs
  • Exterior Dimensions: 14.25" W x 21.75" D x 8.25" H
  • Weight: 17 lbs
Features
  • Foam-Lined Interior
  • Heavy-Duty Ball Corners
  • 3/8" Ply Construction
  • Lid Interior Height is 3"
Specs
  • Weight: 17 lbs
Description
  • Lid Interior Height is 3"
Odyssey FZ10MIXXDBL Black Label DJ Mixer Case, Extra Deep - Fits 10" Format DJ Mixers; 14.25" W x 21.75" D x 8.25" H | Easy Music Center