MONO M80-CY24-BLK 24" Cymbal Case, Black
Product image 1
1 / 4
Cymbal Case 24", Black
The popular Cymbal Case is now available in 24" diameter. The Cymbal Case is equal parts performance, protection, comfort and style. Your cymbals can make or break your sound, so take your sound with you to every gig. Wear it backpack style for those long urban treks, or tuck the straps for an airport-friendly profile. Super durable yet super light. Go Play®.
Features
360° PROTECTION
  • THE BOOT®
  • RADIUS PIPING & LUXURIOUS DIVIDERS
SMART STORAGE
  • CLUTCH POCKET
  • SPLASH ZONE & CLIP/TUCK SHOULDER STRAPS
    • Dedicated pockets for hi-hats (up to 15") and splash cymbals (up to 10") keep those smaller cymbals safely separated.
DIMENSIONS & FITTING
  • LIKE A GLOVE
    • The Cymbal Case safely holds an arsenal of cymbals, broken down as follows:
      • Main compartment - 5 individually padded slots with a 24" max diameter
      • Hi-hats pocket - 15" max diameter
      • Splash pocket - 10" max diameter
Specs
  • Internal Dimensions: 28.7" x 26.8" x 4.7" (73cm x 68cm x 12cm)
  • Weight: 5.73 lbs (2.6kg)
Cymbal Case 24", Black
Features
360° PROTECTION
  • THE BOOT®
SMART STORAGE
  • CLUTCH POCKET
DIMENSIONS & FITTING
  • LIKE A GLOVE
Specs
  • Weight: 5.73 lbs (2.6kg)
Description
Cymbal Case 24", Black
MONO M80-CY24-BLK 24" Cymbal Case, Black | Easy Music Center