Remo M6-R850-F5 Bongo Drumhead, R-Series, 8.50", Fiberskyn
Product image 1
The R-Series Fiberskyn® Bongo drumhead provides a superb, authentic drum sound for maximum projection, lively overtones, and slap tones that are easy on your hands. The Fiberskyn® film brings superior construction, low maintenance, weather resistance, and will enhance your drumming experience. R-Series Bongo drumheads fit “regular” full size model Bongo drums from most of the major manufacturers. Remo identifies “regular” full size model Bongos as the large drum (hembra) 8 1/2” or 8 5/8” and 9” sizes and the small drum (macho) measuring 7” or 7 ¼”
Description
Remo M6-R850-F5 Bongo Drumhead, R-Series, 8.50", Fiberskyn | Easy Music Center