Ibanez TMB30MGR Talman Bass 4-string 30" Scale Electric Bass, Mint Green
Product image 1
1 / 7
+2
*These are stock photos. Actual color and pattern may vary.
Reflecting a classic Ibanez body style, the Talman Bass Series sports a cool retro look with a sound that will inspire players of all ages. While Talman basses normally have the more common 34"�, long-scale, neck, the TMB30 offers a, short-scale, 30"� neck. The shorter neck is often preferred by players of smaller stature who find a long-scale instrument to be unwieldy. It is also a favorite of guitarists who double on bass, the shorter scale having a feel closer to that of an electric guitar.
  • This Bass Guitar Does Not Come with a Bag or a Case
Features
Dynamix pickups
The Ibanez DXP neck pickup and DXJ bridge pickup provide the rich, vintage sound.
Dynamix pickups
Jatoba Fretboard
Jatoba has a reddish brown color which produces a rich mid range with a crisp high end.
Jatoba Fretboard
B10 bridge
The B10 bridge allows fully adjustable intonation and solid tuning stability.
B10 Bridge
Specs
  • neck type TMB4 Maple neck
  • top/back/body Poplar body
  • fretboard Jatoba fretboard White dot inlay
  • fret Medium frets
  • number of frets 20
  • bridge B10 bridge
  • string space 19mm
  • neck pickup Dynamix P neck pickup Passive
  • bridge pickup Dynamix J bridge pickup Passive
  • factory tuning 1G,2D,3A,4E
  • string gauge .045/.065/.085/.105
  • hardware color Chrome
  • This bass does not come with a bag or a case
NECK DIMENSIONS
  • Scale : 762mm/30"
  • a : Width 41mm at NUT
  • b : Width 62mm at 20F
  • c : Thickness 21.5mm at 1F
  • d : Thickness 24.5mm at 12F
  • Radius : 240mmR
Features
Specs
  • neck type TMB4 Maple neck
  • top/back/body Poplar body
  • fret Medium frets
  • number of frets 20
  • bridge B10 bridge
  • string space 19mm
  • factory tuning 1G,2D,3A,4E
  • hardware color Chrome
NECK DIMENSIONS
  • Scale : 762mm/30"
  • a : Width 41mm at NUT
  • b : Width 62mm at 20F
  • c : Thickness 21.5mm at 1F
  • d : Thickness 24.5mm at 12F
  • Radius : 240mmR
Description
  • string space 19mm
  • Scale : 762mm/30"
  • a : Width 41mm at NUT
  • b : Width 62mm at 20F
  • c : Thickness 21.5mm at 1F
  • d : Thickness 24.5mm at 12F
Ibanez TMB30MGR Talman Bass 4-string 30" Scale Electric Bass, Mint Green | Easy Music Center