Ibanez SR305EDXBZM SR Standard 5-string Bass, Black Ice Frozen Matte
Product image 1
1 / 5
*These are stock photos. Actual color and pattern may vary.
  • CASE/GIG BAG: Not Included.
Features
5pc Maple/Walnut neck
The 5pc Maple/Walnut neck provides tonal clarity and superior attack.
PowerSpan Dual Coil pickups
Ibanez Custom Electronics 3-band EQ w/3-way Power Tap switch
Jatoba Fretboard
Jatoba has a reddish brown color which produces a rich mid range with a crisp high end.
Accu-cast B500 bridge
The Accu-cast B500 bridge has adjustable saddles for variable string spacing by +/- 1.5mm, answering every bassist’s specific string spacing needs.
Controls
Frequency Response
Specs
  • Neck type SR55pc Maple/Walnut neck
  • Top/back/body Nyatoh body
  • Fretboard Jatoba fretboard White dot inlay
  • Fret Medium frets
  • Number of frets 24
  • Bridge Accu-cast B505 bridge
  • String space 16.5mm
  • Neck pickup PowerSpan Dual Coil neck pickup Passive
  • Bridge pickup PowerSpan Dual Coil bridge pickup Passive
  • Equaliser Ibanez Custom Electronics 3-band EQ w/3-way Power Tap switch
  • Factory tuning 1G,2D,3A,4E,5B
  • Strings D'Addario® EXL165 + .130
  • String gauge .045/.065/.085/.105/.130
  • Hardware color Gold
  • NECK DIMENSIONS
  • Scale: 864mm/34"
    • Width 45mm at NUT
    • Width 68mm at 24 fret
    • Thickness 19.5mm at 1 fret
    • Thickness 21.5mm at 12 fret
    • Radius: 305mm
  • CASE/GIG BAG: Not Included.
Features
5pc Maple/Walnut neck
PowerSpan Dual Coil pickups
Jatoba Fretboard
Accu-cast B500 bridge
Controls
Frequency Response
Specs
  • Top/back/body Nyatoh body
  • Fret Medium frets
  • Number of frets 24
  • Bridge Accu-cast B505 bridge
  • String space 16.5mm
  • Hardware color Gold
  • NECK DIMENSIONS
  • Scale: 864mm/34"
    • Width 45mm at NUT
    • Width 68mm at 24 fret
    • Thickness 19.5mm at 1 fret
    • Thickness 21.5mm at 12 fret
    • Radius: 305mm
-65%
Description
  • String space 16.5mm
  • Scale: 864mm/34"
    • Width 45mm at NUT
    • Width 68mm at 24 fret
    • Thickness 19.5mm at 1 fret
    • Thickness 21.5mm at 12 fret
    • Radius: 305mm