Gator GC-DREAD-12 Dreadnought 12-string Guitar Case: 43.1" X 16". X 4.9"
Product image 1
Deluxe Molded Case for 12-String Dreadnought Guitars
Features
  • Hard Outer Shell Molded from Impact-Resistant ABS Plastic for an Ultra-Durable Exterior
  • EPS Foam and Plush Lining Provide a Protective Interior Safe from Nicks and Scratches
  • Reinforced, Extra Strength Handles, Offer a Firm Grip
  • Chrome Plated Lockable Latches Keep your Instrument Securely in Place at all Times
Specs
  • Model GC-DREAD-12
  • UPC 716408501918
  • Color Black
  • Hinges Chrome Plated
  • Handles Through Bolted Handle
  • Latches Chrome Plated, Lockable
  • Lockable Yes
  • Interior Dimensions
    • Interior Height 4.9 "
    • Body Length 22.2 "
    • Body Height 4.9 "
    • Lower Bout Width 16 "
    • Middle Bout Width 12 "
    • Upper Bout Width 12.4 "
    • Overall Length 43.1 "
  • Exterior Dimensions
    • Exterior Length 45.4 "
    • Exterior Width 18.7 "
    • Exterior Height 7.1 "
    • Exterior Weight 8.91 lbs
Features
Specs
  • Model GC-DREAD-12
  • UPC 716408501918
  • Color Black
  • Hinges Chrome Plated
  • Lockable Yes
  • Interior Dimensions
    • Interior Height 4.9 "
    • Body Length 22.2 "
    • Body Height 4.9 "
    • Lower Bout Width 16 "
    • Middle Bout Width 12 "
    • Upper Bout Width 12.4 "
    • Overall Length 43.1 "
  • Exterior Dimensions
    • Exterior Length 45.4 "
    • Exterior Width 18.7 "
    • Exterior Height 7.1 "
    • Exterior Weight 8.91 lbs
Description
  • Model GC-DREAD-12
    • Interior Height 4.9 "
    • Body Length 22.2 "
    • Body Height 4.9 "
    • Lower Bout Width 16 "
    • Middle Bout Width 12 "
    • Upper Bout Width 12.4 "
    • Overall Length 43.1 "
    • Exterior Length 45.4 "
    • Exterior Width 18.7 "
    • Exterior Height 7.1 "
Gator GC-DREAD-12 Dreadnought 12-string Guitar Case: 43.1" X 16". X 4.9" | Easy Music Center