Gator GBO-VIOLA16 Largo Series Student Case for Violas, 16-16.5"
Product image 1
1 / 5
Features
  • Durable EPS Hybrid Design Provides Lightweight Protection
  • Designed to Accommodate 16" - 16.5” Violas
  • Contour Molded Plush-Lined Nest Cradles & Protects Instrument During Transport
  • Storage for Two (2) Bows
  • Comfortable Shoulder Strap for Quick On-The-Go Travel
  • Exterior Pocket for Convenient Storage and Quick Access
  • High Quality Custom Zippers for Extensive Durability
Specs
Interior Dimensions
  • Length 28"
  • Width 9.5"
  • Height 3.5"
Exterior Dimensions
  • Length 34.5"
  • Width 12"
  • Height 6.5"
  • Weight 5 lbs
Features
  • Storage for Two (2) Bows
Specs
Interior Dimensions
  • Length 28"
  • Width 9.5"
  • Height 3.5"
Exterior Dimensions
  • Length 34.5"
  • Width 12"
  • Height 6.5"
  • Weight 5 lbs
-65%
Description
  • Length 28"
  • Width 9.5"
  • Height 3.5"
  • Length 34.5"
  • Width 12"
  • Height 6.5"