Easy Music Center CQ-18T 18-Channel Digital Mixer w/ CQ18T-CASE Softcase Bundle
Product image 1
*This is a bundle product: Mixer and case included.
Ultra-compact 18 in/8 out, 96kHz digital audio mixer with Wi-Fi
Built on a 96kHz processing engine, it’s rich in connectivity with Bluetooth, wireless options, SD and USB audio recording and playback.
CQ is designed to be used anywhere high-quality sound processing and summing is
Includes
  • Allen & Heath CQ-18T Compact 18-Channel Digital Mixer w/ Screen
  • Allen & Heath CQ18T-CASE Softcase for CQ-18T
Specs
CQ-18T Mixer
  • Inputs
    • 8 XLR
    • 8 XLR/TRS Combi
    • 2 TRS (stereo)
  • >Outputs
    • 2 XLR (Main)
    • 6 TRS (Monitors)
    • 24×22 USB-B interface (48/96kHz)
  • SD record/playback
    • 24x22 (48kHz)
    • 16x16 (96kHz)
  • Stereo USB record/playback with dedicated input channel
  • Stereo Bluetooth playback with dedicated input channel
  • 4 FX engines
  • 3 Custom Rotaries
  • 3 Custom SoftKeys
  • Dual Footswitch connection
  • >7” Capacitive touchscreen with associated rotary control
  • 2 Assignable TRS headphone outputs
  • >Built-in dual band 2.4G/5G AC Wi-Fi with auto channel select
  • Weight: 3 kg
  • Dimensions: 346 mm x 242 mm x 88 mm
Includes
Specs
CQ-18T Mixer
  • Inputs
    • 8 XLR
    • 8 XLR/TRS Combi
    • 2 TRS (stereo)
  • >Outputs
    • 2 XLR (Main)
    • 6 TRS (Monitors)
  • SD record/playback
    • 24x22 (48kHz)
    • 16x16 (96kHz)
  • 4 FX engines
  • 3 Custom Rotaries
  • 3 Custom SoftKeys
  • Dual Footswitch connection
  • Weight: 3 kg
-65%
Description
    • 24x22 (48kHz)
    • 16x16 (96kHz)