DiMarzio EP17J18RRBK 18" Jumper Cable, Black
Product image 1
Recognizing the need for a short "jumper" version of our famous guitar cables, DiMarzio® now offers professional grade cables in 6", 12", 18" and 36". We use the same U.S.-made nylon overbraid cable as in our standard guitar cables, delivering maximum signal transmission and minimum high-frequency loss. Right-angle Switchcraft ends are encapsulated in a super-tough thermoplastic resin that permanently bonds the plug to the cable, making our jumpers so rugged and durable that they carry a lifetime warranty. Our 6, 12 and 18-inch jumpers have right-angle ends. Our 36-inch jumper has one right-angle and one straight end. *Color choices Black/Gray, Vintage Tweed, and Neon are only available in 6- and 12-inch lengths.
Specs
  • Wire Gauge: AWG 20 (0.519 mm2)
  • Diameter: 0.237 in. (6.02 mm)
  • Insulation: Polyethylene inner with PVC outer
  • Capacitance: 19 pF/ft (62 pF/M) cond/cond 35 pF/ft (115 pF/M) cond/shield
  • Shield + Material: Copper Braid + Conductive PVC 98%
  • Jacket + Material: PVC + Nylon Overbraid
  • Resistance: 5.5 ohm/1,000 ft (18 ohm/KM)
  • Inductance: 0.07 µH/ft (0.2 µH/M)
  • Termination Method: Silver Solder
Specs
-65%
Description
DiMarzio EP17J18RRBK 18" Jumper Cable, Black | Easy Music Center