Darkglass M500V2-LTD-IT Microtube 500 Head v2, LTD Iku-Turso Graphic
Product image 1
1 / 5
Absolute Control.
The Microtubes 500v2 is a 500W amplifier equipped with an all-analog preamplifier, custom-designed Darkglass high-efficiency class D Module, an ultra-quiet graphic equalizer, and a digital impulse-response cabinet emulator for DI outputs or headphones.
More
Darkglass Suite
Back Panel Features
  • Input
    Use this jack to connect your instrument via a standard ¼” mono cable.
  • Passive/Active
  • Microtubes
  • Compression
  • Drive
  • Tone
  • Blend
    Use this knob to mix between the Clean signal and the DIstortion signal (Microtubes Engine).
  • B3K/VMT
  • Bass
    +-12dB at 80Hz. Use this slider to change the low-end content of the signal.
  • Mids
    +-12dB at 250, 500, 1.5k and 3kHz. These sliders control the mid content of the signal.
  • Treble
    +-12dB at 5kHz. Use this slider to change the high content of the signal.
  • Master
    Use this knob to control the overall volume of the amplifier.
  • Mute
    Use this push button to mute the amplifier.
Specs
  • Input Impedance: 1MΩ
  • Minimum Load Impedance: 3Ω
  • Maximum Power Output: 500 W RMS @ 4Ω
  • 250 W RMS @ 8Ω
  • Power Amp Input Impedance: 1MΩ
  • Power Amp Input Level: 2400 mV RMS
  • Pre-Amp Output Impedance: 1kΩ
  • Pre-Amp Output Level: 2400 mV RMS
  • Maximum Power Consumption: approx. 700VA
  • Forced-air cooled
  • AC Input Power: 100-120/210-250 VAC (using selector switch on left side panel).
  • Cycles: 50/60 Hz
  • Dimensions
    • Width: 18 cm / 7.1″
    • Length: 23 cm/ 9,1″
    • Height: 7,1 cm / 2,8″
    • Weight: 2.4 kg / 5,29 lb
Absolute Control.
More
Darkglass Suite
Back Panel Features
  • Input
  • Passive/Active
  • Microtubes
  • Compression
  • Drive
  • Tone
  • Blend
  • B3K/VMT
  • Bass
  • Mids
  • Treble
  • Master
  • Mute
Specs
  • Input Impedance: 1MΩ
  • Minimum Load Impedance: 3Ω
  • 250 W RMS @ 8Ω
  • Forced-air cooled
  • Cycles: 50/60 Hz
  • Dimensions
    • Width: 18 cm / 7.1″
    • Length: 23 cm/ 9,1″
    • Height: 7,1 cm / 2,8″
    • Weight: 2.4 kg / 5,29 lb
Description
  • Input Impedance: 1MΩ
  • Minimum Load Impedance: 3Ω
  • 250 W RMS @ 8Ω