Product image 1
1 / 4
Features
  • Cutting-edge moving head beam fitted with an intense RGBW color mixing LED
  • Continuous pan and tilt create unique and amazing effects
  • Built-in totem mode keeps the light on and over the dance floor
  • ¼-turn hanging bracket allows for quick removal when needed
  • powerCON®-compatible power input/output connections for power linking
  • Fits best in the CHS-30 VIP gear bag
Specs
  • DMX Channels: 12 or 16
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Pan and Tilt: 540°/260°
  • Pan and Tilt Ranges: 540°, 360°, 180° pan/260°, 180°, 90° tilt
  • Light Source: 1 LED (quad-color RGBW) 60 W, (4.5 A), 50,000 hours life expectancy
  • Strobe Rate: 0 to 20 Hz
  • Beam Angle:
  • Illuminance: 45,344 lux @ 2 m
  • Power Linking: 11 units @ 120 V; 21 units @ 230 V
  • Input Voltage: 100 to 240 VAC, 50/60 Hz (auto-ranging)
  • Power and Current: 86 W, 0.7 A @ 120 V, 60 Hz
    89 W, 0.4 A @ 230 V, 50 Hz
  • Weight: 11.2 lb (5.1 kg)
  • Size: 5.9 x 8.8 x 12.6 in (149 x 224 x 320 mm)
  • Approvals: CE
  • Color Temperature Range: 2000 to 8000 K
WHAT'S INCLUDED
  • Intimidator Beam Q60
  • Omega bracket
  • Power cord
  • Quick Reference Guide
Features
Specs
  • DMX Channels: 12 or 16
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Pan and Tilt: 540°/260°
  • Strobe Rate: 0 to 20 Hz
  • Beam Angle:
    89 W, 0.4 A @ 230 V, 50 Hz
  • Weight: 11.2 lb (5.1 kg)
  • Approvals: CE
WHAT'S INCLUDED
  • Intimidator Beam Q60
  • Omega bracket
  • Power cord
  • Quick Reference Guide
Description
  • Strobe Rate: 0 to 20 Hz
    89 W, 0.4 A @ 230 V, 50 Hz