Chauvet FOLLOWSPOT75ST LED Followspot 75ST Portable Spotlight, 75w White LED
Product image 1
1 / 3
  • Portable, LED followspot emits a focused beam with a sharp edge
  • Set up and tear down in seconds with the included tripod
  • Increase flexibility with DMX and manual control options
  • A great option for small clubs and auditoriums
  • Simplify professional fading with smooth LED dimming
  • Deliver silent operation with fast electronic strobe and no moving parts
  • Project crisp patterns onto any surface using the single gobo slot
  • Focus the light where it is needed using the mechanical iris to reduce the beam’s diameter
WHAT'S INCLUDED
  • Power cord
  • Tripod
  • Warranty card
Specs
  • X Connectors: 3-pin XLR
  • Colors: 7 + white
  • Light Source: 1 LED (cool white) 75 W (18 A) 50,000 hours life expectancy
  • Strobe Rate: 0 to 16 Hz
  • Zoom Angle: 14° to 20° (manual)
  • Illuminance: 8,140 lux @ 2 m (14°)
    4,650 lux @ 2 m (20°)
  • Input Voltage: 120/230 VAC, 50/60 Hz (switchable)
  • Power and Current: 215 W, 1.8 A @ 120 V, 60 Hz
    220 W, 1 A @ 230 V, 50 Hz
  • Gobo Size: 23.7 mm outside, 21.3 mm image, 1 mm max thickness
  • Weight: 13.3 lb (6 kg)
  • Dimensions: 22 x 10.8 x 11.5 in (560 x 276 x 292 mm)
  • Approvals: CE, MET
  • Stand Height: 2.8 to 3.8 ft (0.8 to 1.2) m
WHAT'S INCLUDED
  • Power cord
  • Tripod
  • Warranty card
Specs
  • X Connectors: 3-pin XLR
  • Colors: 7 + white
  • Strobe Rate: 0 to 16 Hz
    4,650 lux @ 2 m (20°)
    220 W, 1 A @ 230 V, 50 Hz
  • Weight: 13.3 lb (6 kg)
  • Approvals: CE, MET
-65%
Description
  • Strobe Rate: 0 to 16 Hz
    220 W, 1 A @ 230 V, 50 Hz