Chauvet FOLLOWSPOT200ST Followspot 200ST Portable Spotlight, 200w White LED
Product image 1
1 / 3
Electrify your small stage lighting with Followspot 200ST. This fixture includes 1 cool white 200W LED. Its redesigned, backlit silicon buttons provide a visual, tactile engagement for ease of use in dark theater environments. This portable LED followspot emits a tight beam with a crisp edge for a high-quality effect that steals the show.
Features
  • Portable, LED followspot emits a tight beam with a crisp edge
  • Backlit silicon buttons provide a tactile response in dark environments
  • Relocated power and DMX connectors ensure smooth operation with no obstacles
  • Mechanical iris reduces beam diameter to highlight specific subjects
  • Built-in CTO filter lowers color temperature to match tungsten lamps
  • Set up and tear down in seconds with the included tripod
  • Built-in DMX allows remote control operation and syncing with the rest of the performance
Specs
  • DMX Channels: 3
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Colors: 7 + open
  • Light Source: 1 LED (cool white), 200 W, 15.8A, 50,000-hour life expectancy
  • Lumens: 9,349
  • Input Voltage: 100–240 VAC, 50/60 Hz (auto-ranging)
  • Weight: 14.6 lb (6.6 kg)
  • Size: 22.9 x 11 x 8.5 in (582 x 279 x 216 mm)
  • Color Temperature (CTO): 4,000 K
  • Strobe Rate: 0 to 25 Hz
  • Stand Height: 2.8 to 3.8 ft (0.8 to 1.2 m)
  • Zoom Angle (Manual): 12° to 17°
  • Iris (Minimum): 5° (at tightest zoom)
  • Illuminance (12°):
    • 54,569 lux @ 2 m
    • 8,731 lux @ 5 m
  • Power and Current:
    • 264 W, 2.2 A @ 120 V, 60 Hz
    • 258 W, 1.2 A @ 230 V, 50 Hz
  • Fits Tripod Sizes: 1.4 in (35 mm)
  • Optional Controllers: DMX
  • Included:
    • Followspot 200ST
    • Power cord
    • Tripod
    • QRG (Quick Reference Guide)
Features
Specs
  • DMX Channels: 3
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Colors: 7 + open
  • Lumens: 9,349
  • Weight: 14.6 lb (6.6 kg)
  • Strobe Rate: 0 to 25 Hz
  • Illuminance (12°):
    • 54,569 lux @ 2 m
    • 8,731 lux @ 5 m
  • Power and Current:
    • 264 W, 2.2 A @ 120 V, 60 Hz
    • 258 W, 1.2 A @ 230 V, 50 Hz
  • Optional Controllers: DMX
  • Included:
    • Followspot 200ST
    • Power cord
    • Tripod
    • QRG (Quick Reference Guide)
Description
  • Strobe Rate: 0 to 25 Hz
    • 264 W, 2.2 A @ 120 V, 60 Hz
    • 258 W, 1.2 A @ 230 V, 50 Hz