Chauvet FOLLOWSPOT120ST LED Followspot 120ST Portable Spotlight, 120w White LED
Product image 1
1 / 7
+2
LED Followspot 120ST is a portable, LED followspot that emits a tight beam powered by a bright 120 W LED to highlight actors at far distances. Built-in CTO filter lowers color temperature to match tungsten lamps. Control options include DMX and manual modes and you can simplify fading with smooth LED dimming. Focus the light where it is needed using the mechanical iris to reduce the beam’s diameter and deliver silent operation with fast electronic strobe and no moving parts. Set up and tear down in seconds with the included tripod.
Features
  • Portable, 120W LED followspot emits a tight beam with a crisp edge
  • Built-in CTO filter lowers color temperature to match tungsten lamps
  • Set up and tear down in seconds with the included tripod
  • Increase flexibility with DMX and manual control options
  • Simplify professional fading with smooth LED dimming
  • Focus the light where it is needed using the mechanical iris to reduce the beam’s diameter
Specs
  • DMX Channels: 3
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Colors: 7 + white split colors
  • Light Source: 1 LED (cool white) 120 W (30.6 A), 50,000 hours life expectancy
  • Strobe Rate: 0 to 16 Hz
  • Zoom Angle: (manual): 14° to 20
  • Illuminance:(14°): 16,060 lux @ 2 m; (20°): 7,900 lux @ 2 m
  • Input Voltage: 100 to 240 VAC, 50/60 Hz (auto-ranging)
  • Power and Current: 185 W, 1.5 A @ 120 V, 60 Hz; 176 W, 0.8 A @ 230 V, 50 Hz
  • Weight: 16.6 lb (7.5 kg)
  • Size: 22.9 x 11 x 13.4 in (582 x 279 x 341 mm)
  • Approvals: CE
  • Stand Height: 2.8 to 3.8 ft (0.8 to 1.2 m)
  • Iris (min): 5° (at tightest zoom)
  • Fits Tripod Sizes: 1.36 in (34.75 mm)
  • Color temperature (CTO): 4000 K
Features
Specs
  • DMX Channels: 3
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Strobe Rate: 0 to 16 Hz
  • Weight: 16.6 lb (7.5 kg)
  • Approvals: CE
-65%
Description
  • Strobe Rate: 0 to 16 Hz